fbpx

Zaśnij jak komandos, nie baran

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu liczył barany. Nie dlatego, że został pomocnikiem bacy, tylko dlatego, że nie mógł zasnąć. Sposób nie jest najlepszy, dlatego wymyślono inne. Można więc słuchać muzyki, stosować aromaterapię, łykać tabletki (incydentalnie, bo uzależniają) lub odprężać się technikami oddechowymi. Amerykańcy komandosi robią to jednak inaczej. I skutecznie. Jak?

Sposób jaki wymyślono w amerykańskiej armii polega z grubsza na tym, że po sześciotygodniowym szkoleniu żołnierze nabywają zdolność zasypiania w dwie minuty, niezależnie od otoczenia i okoliczności. Po znalezieniu względnie komfortowego miejsca do spania, o ile o takim można mówić w warunkach polowych, komandosi wykonują kilka prostych czynności rozluźniających mięśnie twarzy, rąk i nóg. Następnie próbują skupić myśli w celu odcięcia się od otoczenia.

Z całej metody warto wybrać kilka najważniejszych elementów, z pewnością ułatwią zasypianie. Robi się to tak:

  • rozluźniamy mięśnie twarzy, nie zaciskamy szczęki (kluczowe!), oczy naturalnie zamknięte, język swobodnie spoczywający;
  • oddech głęboki, miarowy, spokojny, staramy się oddychać wyłącznie nosem;
  • rozluźniamy mięśnie ramion i nóg, nie zaciskamy pięści, nie spinamy palców u nóg;
  • rozluźnieni pozwalamy myślom błądzić i myśleć o przyjemnych miejscach i momentach (np. o wieczornym wypoczynku na hamaku na plaży, kołysaniu na boki, delikatnej bryzie, szumie fal nad morzem) lub abstrakcyjnych jak np. przestrzeń kosmiczna. W naszych głowach panuje pełna dowolność, celem ćwiczenia jest oderwanie myśli od otoczenia i wyciszenie. Nie jest to czas na myślenie o sprawach dnia codziennego, od tego jest okres przedsenny.

Jeżeli zachowamy odpowiednią higienę snu oraz inne elementy wpływające na dobry i zdrowy sen (polecamy poprzednie wpisy), dzięki tym ćwiczeniom mamy szansę porządnie się wyspać. Oczywiście, o ile zaburzenia snu nie wynikają z przyczyn medycznych. Warto spróbować poprawić jakość snu bez stosowania wspomnianych już środków farmakologicznych,  ale o tym już w kolejnym wpisie.

By | 2019-03-29T14:06:18+01:00 29-03-2019|Materace, Sport|Możliwość komentowania Zaśnij jak komandos, nie baran została wyłączona