fbpx

Jakość snu a kontrola wagi sportowca

Optymalna waga ciała dla osoby trenującej to rzecz najważniejsza. Lekkoatleta z podwyższonym BMI? Sztangista z niedowagą? W zawodowym sporcie, a nawet wśród zaawansowanych amatorów to się nie zdarza i zdarzać się nie powinno. Oprócz odpowiednio dobranej diety i treningów wpływ na wagę ciała ma coś jeszcze. To coś jeszcze to sen, a konkretnie jego jakość. To, jak organizm zachowuje się w czasie nocnej regeneracji, jest kluczowe zwłaszcza dla zawodników dążących do uzyskania odpowiedniej wagi startowej. Źle śpisz? Za krótko? Z przerwami? Nie licz na medale. Poznaj lepiej hormony, a zwłaszcza dwa z nich.

Badania naukowe mówią wyraźnie. Jakość snu ma wpływ na wagę naszego ciała. Hormonalna fabryka w naszych organizmach nocą pracuje pełną parą. Jeżeli coś nie jest w niej rozregulowane (to osobna kwestia) to oprócz melatoniny, serotoniny (o których jeszcze powiemy) kluczowi „pracownicy” fabryki hormonów to leptyna i grelina. A zależności między nimi decydują właśnie o poziomie BMI.

Owa zależność obu hormonów jest bardzo interesująca, ale i skomplikowana, zwłaszcza dla laika. W gęstym gąszczu naukowej terminologii pogubi się prawie każdy, kto nie jest specjalistą od badania hormonów. Upraszczając i skracając nieco, a nawet bardzo zapamiętajmy, że grelina, nazywana „hormonem głodu” jest antagonistą leptyny, odpowiedzialnej za odczucie sytości.  Gdy poziom leptyny spada, greliny wzrasta, dzięki czemu czujemy chęć podjadania. Biorąc pod uwagę zjawisko leptynoodporności, zdaniem badaczy, kluczowym wydaje się fakt korelacji poziomu leptyny i greliny ze snem.

Co dla nas z tego wynika? „Śmieciowe” jedzenie i niedostateczna jakość snu są odpowiedzialne za zaburzenia tego hormonu. Czym lepszy jakościowo sen, jego długość,  w tym długość przebywania w odpowiednich fazach REM, tym łatwiej poradzić sobie z kontrolą wagi ciała sportowca. Inne czynniki wpływające na balans hormonalny organizmu zawodnika to także np. stres, presja wyniku, a także częste podróże do innych stref czasowych (sic !).

Podsumujmy, brak snu, jego jakość lub zaburzenia mają kluczowy wpływ na wagę sportowca. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zakresie jakościowej regeneracji podczas snu lub Twój podopieczny pomimo realizacji planów treningowych nie jest w stanie uzyskać odpowiednich parametrów wagowych, z chęcią pomożemy w rozwiązaniu tych kwestii. Sen jest tak samo istotny jak trening i dopasowana dieta.

By | 2019-03-18T18:00:10+01:00 18-03-2019|Materace, Sport|Możliwość komentowania Jakość snu a kontrola wagi sportowca została wyłączona